Styrelse

Johan Ehn (2019)

Ordförande
GAC Sweden AB
Box 8062
SE-402 78 Göteborg

+46 31 337 8130
johan.ehn@gac.com
http://www.gac.com

Eric Hjalmarsson (2021*)

Vice ordförande
Thor Shipping & Transport AB
Slakterigatan 5
721 32 Västerås

+46 21 41 67 44
info@thorshipping.se

Gustav Bergman (2019)

Bröderna Höglund Agency, AB
Box 39
SE-391 20 Kalmar

+46 (0) 480 223 30
shipbrokers@brodernahoglund.se

Clas Eriksson (2019)

Skeron Shipping AB
Järnvägsleden 85
932 33 Skelleftehamn

+46 706 09 44 99
agency@skeron.se
http://www.skeron.se

Fredrik Hermansson (2019)

Greencarrier Liner Agency Sweden AB
Box 1076
SE-405 22 Göteborg

+46 (0)31 85 55 00
info@greencarrier.se

Gregor Loebbert (2021*)

OP Ship AB
Box 2188
403 13 Göteborg

+46 31 333 54 50
info@opship.se

Mathias Nilsson (2021)

Lindéns, Fritz Nilssons Eftr AB
Krangatan 2
SE-296 32 Åhus

+46 44 24 20 80
info@lindens.se

Britt-Marie Nordquist (2021)

H Shipping & Logistics AB
Bruksvägen
SE-896 80 Husum

+46 663 194 00
agency@hship.se

Jonatan Karlström (2021)

Ivar Lundh & Co AB
Styrmansgatan 4
SE-114 54 Stockholm

+46 8 555 726 06
tankerdept@ilco.se

Siffran inom parentes anger till till vilket år personen i fråga är vald.
*= personen kan ej väljas om, har då suttit sina max 6 år.

Hedersledamöter

Karl-Erik Högberg, Gävle
P. Arthur Lindén, Västerås
Claes Wirström, Norrköping
Michael Kjellberg, Göteborg
Thomas Lund, Malmö

Arbetsgrupper för 2018 - 2019

Auktorisationsgruppen

Ordförande:

Susanne Åkesson Hasting Schultz Shipping

Mikael Baaz Brofjorden Ship Agency

Mårten Zetterberg TSA Agency Sweden

Peter Hedlund PJ Haegerstrand

Tullgruppen

Ordförande:

Mårten Zetterberg TSA Agency Sweden

Cecilia Henricson GAC Sweden

Susanne Åkesson Hasting Schultz Agency

Anne-Christin Petersson Hapag-Lloyd (Sweden)

Helena Nordh Thor Shipping & Transport

Ebbe Bisgaard Unifeeder A/S

Jonas Areskog SDK Shipping

Referensgrupp för farledsavgifterna

Mike Barry MSC/2M, Göteborg container oceantrafik

Dennis Bech STL Shipping, Göteborg roro/biltrafik

Joakim Arnesson OP Ship AB, Göteborg tank, torrlast

Emil Holmgren CLdN ro-ro Agencies, Göteborg roro

Peter Kjellin T.R. Shipping Sweden, Stockholm kryssning

Kjell Lorentzon Vopak Agencies, Göteborg tank

Mårten Zetterberg TSA Tanker Shipping, Göteborg tank

Joachim Pyk Gillis Shipping, Karlshamn torrlast

Michael Vejdebring Wallenius Wilhelmsen, Göteborg roro/biltrafik

Stefan Lindgren Thor Shipping & Transport, Västerås container

Anna-Karin Ekman Bror Andrén, Karlstad tank, torrlast

Containerrådet

Ordförande:

Fredrik Hermansson Greencarrier Liner Agency Sweden AB

Kristina Larsson Maersk Sverige

Lotta Åhman TeamLines Sverige

Jacob Holmberg OLA - Overseas Liner Agencies

Ebbe Bisgaard Unifeeder

Mike Barry//Morten Weisdahl MSC/2M, Göteborg

Yngve Johansson NYK Line Göteborg

Eva Mattsson Scandinavian Shipping & Logistics

Johan Ehn APL

Erik Eriksen COSCO Shipping Lines

Verena Niederhaus Hapag-Lloyd

Styrelsen i augusti 2014. Från vänster: Daniel Berglind, Fredrik Hansell, Carl-Johan Leijonhielm, Peter Anderson, Berit Blomqvist, Owe Heincke, Susanne Åkesson, Lars Rexius, Johan Ehn och Hans-Inge Lidén.
Styrelsen i augusti 2014. Från vänster: Daniel Berglind, Fredrik Hansell, Carl-Johan Leijonhielm, Peter Anderson, Berit Blomqvist, Owe Heincke, Susanne Åkesson, Lars Rexius, Johan Ehn och Hans-Inge Lidén.
Styrelsen efter årsmötet i Uddevalla 2014.
Styrelsen efter årsmötet i Uddevalla 2014.
Styrelsen för Sveriges Skeppsmäklareförening 2012.
Styrelsen för Sveriges Skeppsmäklareförening 2012.
Styrelsen efter årsmötet i Kalmar 2017: Daniel Berglind, Eric Hjalmarsson, Susanne Åkesson, Gustav Bergman, Johan Ehn, Fredrik Hermansson, Berit Blomqvist, Johan Wallén, Gregor Loebbert och Clas Eriksson.
Styrelsen efter årsmötet i Kalmar 2017: Daniel Berglind, Eric Hjalmarsson, Susanne Åkesson, Gustav Bergman, Johan Ehn, Fredrik Hermansson, Berit Blomqvist, Johan Wallén, Gregor Loebbert och Clas Eriksson.