Styrelse

Johan Ehn (2020)

Ordförande
GAC Sweden AB
Box 8062
SE-402 78 Göteborg

+46 31 337 8130
johan.ehn@gac.com
http://www.gac.com

Eric Hjalmarsson (2021*)

Vice ordförande
Thor Shipping & Transport AB
Slakterigatan 5
721 32 Västerås

+46 21 41 67 44
info@thorshipping.se

Gustav Bergman (2022*)

Ledamot
Bröderna Höglund Agency, AB
Box 39
SE-391 20 Kalmar

+46 (0) 480 223 30
shipbrokers@brodernahoglund.se

Fredrik Hermansson (2022*)

Ledamot
Greencarrier Liner Agency Sweden AB
Box 1076
SE-405 22 Göteborg

+46 (0)31 85 55 00
info@greencarrier.se

Gregor Loebbert (2021*)

Ledamot
OP Ship AB
Box 7069
402 32 Göteborg

+46 31 333 54 50
info@opship.se

Mathias Nilsson (2021)

Ledamot
Lindéns, Fritz Nilssons Eftr AB
Krangatan 2
SE-296 32 Åhus

+46 44 24 20 80
info@lindens.se

Jonatan Karlström (2021)

Ledamot
Ivar Lundh & Co AB
Styrmansgatan 4
SE-114 54 Stockholm

+46 8 555 726 06
tankerdept@ilco.se

Peter Hedlund (2022)

AB PJ Haegerstrand
Box 656
801 27 Gävle

+46 26 66 40 40
info@haegerstrands.se
http://www.haegerstrands.se

Göran Lissel (2022)

Ledamot
Gävle Skeppsklarering AB
Box 186
801 03 Gävle

+46 26 51 12 53
info@gskab.se
http://www.gskab.se/home/

Siffran inom parentes anger till till vilket år personen i fråga är vald.
*= personen kan ej väljas om, har då suttit sina max 6 år.

Hedersledamöter

Karl-Erik Högberg, Gävle
P. Arthur Lindén, Västerås
Claes Wirström, Norrköping
Michael Kjellberg, Göteborg
Thomas Lund, Malmö

Arbetsgrupper för 2019 - 2020

Auktorisationsgruppen

Ordförande:
Peter Hedlund, PJ Haegerstrand

Mikael Baaz, Brofjorden Ship Agency
Mårten Zetterberg, TSA Agency Sweden
Susanne Åkesso,n Hasting Schultz Shipping

Tullgruppen

Ordförande:
Mårten Zetterberg, TSA Agency Sweden

Ebbe Bisgaard, Unifeeder A/S
Kent Friborg, SDK Shipping
Helena Nordh, Thor Shipping & Transport
Anne-Christin Petersson, Hapag-Lloyd (Sweden)
Susanne Åkesson, Hasting Schultz Agency

Referensgrupp för farledsavgifterna

Ordförande:
Berit Blomqvist

Joakim Arnesson, OP Ship AB, Göteborg, tank, torrlast
Dennis Bech, STL Shipping, Göteborg, roro/biltrafik
Anna-Karin Ekman, Bror Andrén, Karlstad tank, torrlast
Emil Holmgren CLdN ro-ro Agencies, Göteborg roro
Peter Kjellin, Blue Water Shipping Sweden, Stockholm, kryssning
Stefan Lindgren, Thor Shipping & Transport, Västerås, container
Kjell Lorentzon, Vopak Agencies, Göteborg, tank
Joachim Pyk, Gillis Shipping, Karlshamn, torrlast
Michael Vejdebring, Wallenius Wilhelmsen, Göteborg, roro/biltrafik
Mårten Zetterberg, TSA Tanker Shipping, Göteborg, tank

Containerrådet

Ordförande:
Fredrik Hermansson, Greencarrier Liner Agency Sweden AB

Ebbe Bisgaard, Unifeeder
Erik Eriksen, COSCO Shipping Lines
Yngve Johansso,n NYK Line Göteborg
Sophie Krönlein, Maersk Sverige
Wilhelmina Lund, Freightman
Eva Mattsson, Scandinavian Shipping & Logistics
Verena Niederhaus, Hapag-Lloyd
Thue Petersen, MSC
Björn Thim, CMA CGM

Styrelsen på 100-årsjubiléet 2019: Jonatan Karlström, Fredrik Hermansson, Eric Hjalmarsson, Peter Hedlund,
Styrelsen på 100-årsjubiléet 2019: Jonatan Karlström, Fredrik Hermansson, Eric Hjalmarsson, Peter Hedlund,
Styrelsen efter årsmötet i Kalmar 2017: Daniel Berglind, Eric Hjalmarsson, Susanne Åkesson, Gustav Bergman, Johan Ehn, Fredrik Hermansson, Berit Blomqvist, Johan Wallén, Gregor Loebbert och Clas Eriksson.
Styrelsen efter årsmötet i Kalmar 2017: Daniel Berglind, Eric Hjalmarsson, Susanne Åkesson, Gustav Bergman, Johan Ehn, Fredrik Hermansson, Berit Blomqvist, Johan Wallén, Gregor Loebbert och Clas Eriksson.
Styrelsen efter årsmötet i Uddevalla 2014.
Styrelsen efter årsmötet i Uddevalla 2014.
Styrelsen i augusti 2014. Från vänster: Daniel Berglind, Fredrik Hansell, Carl-Johan Leijonhielm, Peter Anderson, Berit Blomqvist, Owe Heincke, Susanne Åkesson, Lars Rexius, Johan Ehn och Hans-Inge Lidén.
Styrelsen i augusti 2014. Från vänster: Daniel Berglind, Fredrik Hansell, Carl-Johan Leijonhielm, Peter Anderson, Berit Blomqvist, Owe Heincke, Susanne Åkesson, Lars Rexius, Johan Ehn och Hans-Inge Lidén.
Styrelsen för Sveriges Skeppsmäklareförening 2012.
Styrelsen för Sveriges Skeppsmäklareförening 2012.