Befraktningskursen flyttad till april

Befraktningskursen som skulle hållas i februari flyttas till 13-14 april nästa år. Detta med anledning av de nationella restriktionerna på grund av coronapandemin. I övrigt är upplägget det samma och antalet fortsatt begränsat till max 25 personer.

Hela programmet och mer info nedan. Anmälan görs här!

Allt om grunderna i torrlastbefraktning – under två fullspäckade dagar

Kursen riktar sig primärt till anställda på alla slags skeppsmäklerier, det vill säga till alla som vill veta mer om sjöfartens blodomlopp – befraktning!

Antalet är dock begränsat till 25 personer och genomförs självklart efter Folkhälsomyndighetens alla rekommendationer.

Vilka vänder sig kursen till?

  • Alla som kommer i kontakt med befraktning på skeppsmäkleri eller rederi.
  • Den som arbetar inom industri eller handel och köper in sjötransporter.
  • Andra sjöfartsanställda som vill bredda sina sjöfartskunskaper.
  • Även andra som vill förkovra sig i sjöfartens villkor, oavsett om man jobbar på Sjöfartsverket, Tullverket, Trafikverket, Transportstyrelsen eller Kustbevakningen!

Kursen bygger på en blandning av undervisning och problemlösning i grupp.

Sveriges Skeppsmäklareförening är kursarrangör, men all undervisning ges av skeppsmäklare Patrick Hillenius, före detta vd på Gothenburg Chartering i Göteborg.

Patrick Hillenius har arbetat med torrlastbefraktning i över 30 år. Innan han kom till Gothenburg Chartering 1990 var han i fem år på Scanscot Shipping Services, ett handysize-rederi. Han är en uppskattad föreläsare på World Maritime University, Malmö, och har också i många år undervisat i befraktning på Sjöfart och Logistik på Chalmers.

Hela programmet inklusive kursmaterial, lunch, fika och middag kostar 9 000 kr exkl moms, per person. Medlemmar i Sveriges Skeppsmäklareförening har rätt att söka stipendium för anställda som går kursen.

Undervisningen sker på Hotel C, vid Stockholms Central. Vi har förbokat ett antal hotellrum från måndag till onsdag för 1 000 SEK per natt, inkl frukost.

Kursprogram

TISDAG 13 april

09 30 Förmiddagskaffe serveras utanför föreläsningssalen

10 00 Introduktion och deltagarpresentation

10 30 Olika fartygstyper – en översikt

Vilken fartygstyp skall jag välja till den aktuella lasten? Vad är viktigt att veta om fartyget innan fraktförhandlingar inleds?

11 30 Resebefraktning

Vad ska parterna komma överens om? Vilka fallgropar bör man se upp med?

12 30 Lunch

13 30 Resebefraktning, fortsättning

15 15 Fika

15 30 Resebefraktning, fortsättning

17 30 Avslutning

18 30 Middag för alla på Pressklubben, gemensam promenad från lobbyn

ONSDAG 14 april

08 30 Liggetidsberäkning

Hur gör man en enkel liggetidsberäkning? Hur beräknas demurrage och despatch?

10 00 Tidsbefraktning

Vad ska parterna komma överens om?

10 30 Förmiddagskaffe

11 00 Tidsbefraktning, fortsättning

12.15 Lunch

13 15 Grupparbete
Du har hyrt in ett fartyg under ett år för att sedan försöka frakta henne på resebasis. Flera incidenter kommer att inträffa som Du måste hantera. När gäller resecertepartiet? Och när tidscertepartiet? Kan båda gälla samtidigt?

15 00 Fika under grupparbetet

16 30 Kursutvärdering, diplomutdelning och info om ICS Tutorship

17 00 Kursen avslutas

Anmäl dig här!

Tillbaka