Fler platser till Skeppsmäklareföreningens Befraktningskurs

Om en dryg månad, 28-29 september, är det äntligen dags för vår Befraktningskurs, som den här gången hålls i Stockholm. Eftersom vi fått några avbokningar finns det platser kvar. Vi har även bytt till en större lokal för att möjliggöra plats för fler och ändå kunna hålla avstånd enligt de restriktioner som gäller.

Vår omtyckta kursledare Patrick Hillenius har flaggat för att det är sista gången han ger den här kursen, så den som någon gång funderat på att gå bör verkligen slå till. Även om man inte arbetar direkt med befraktning kan man ha nytta av kursen, som ren allmänbildning inom sjöfartens område.

Kursen hålls på Haymarket hotell vid Hötorget i Stockholm, där vi även har förbokade rum för den som kommer resande.

Anmälan görs här.

Anmälan blir bindande 1 september. Därefter krediteras 50 % vid avbokning före 13 september, därefter ingenting. Rummen kan avbokas senast 48 timmar innan och summan krediteras då.

Vilka vänder sig kursen till?

* Alla som kommer i kontakt med befraktning på skeppsmäkleri eller rederi.

* Den som arbetar inom industri eller handel och köper in sjötransporter.

* Andra sjöfartsanställda som vill bredda sina sjöfartskunskaper.

* Även andra som vill förkovra sig i sjöfartens villkor, oavsett om man jobbar på Sjöfartsverket, Tullverket, Trafikverket eller Transportstyrelsen.

Kursen bygger på en blandning av undervisning och problemlösning i grupp.

Sveriges Skeppsmäklareförening är kursarrangör, men all undervisning ges av skeppsmäklare Patrick Hillenius, före detta vd på Gothenburg Chartering i Göteborg.

Patrick Hillenius har arbetat med torrlastbefraktning i över 30 år. Han är en uppskattad föreläsare på World Maritime University, Malmö, och har också i många år undervisat i befraktning på Sjöfart och Logistik på Chalmers.

Hela programmet inklusive kursmaterial, lunch, fika och middag kostar 9 000 kr exkl moms, per person. Medlemmar i Sveriges Skeppsmäklareförening har rätt att söka stipendium för anställda som går kursen.

Undervisningen sker på Haymarket Hotel, Hötorget 11–13, nio minuters promenad från Stockholms Central. Vi har förbokat ett antal hotellrum från tisdag till torsdag samt några rum för en natt. Pris: 1 300 SEK, inkl frukost/en natt. 2 500 kr för två nätter.

Anmälan görs här.

Kursprogram

TISDAG 28 september

09 30 Förmiddagskaffe serveras utanför föreläsningssalen

10 00 Introduktion och deltagarpresentation

10 30 Olika fartygstyper – en översikt

Vilken fartygstyp skall jag välja till den aktuella lasten? Vad är viktigt att veta om fartyget innan fraktförhandlingar inleds?

11 30 Resebefraktning

Vad ska parterna komma överens om? Vilka fallgropar bör man se upp med?

12 30 Lunch

13 30 Resebefraktning, fortsättning

15 15 Fika

15 30 Resebefraktning, fortsättning

17 30 Avslutning

18 30 Middag för alla, gemensam promenad från lobbyn

ONSDAG 29 september

08 30 Liggetidsberäkning

Hur gör man en enkel liggetidsberäkning? Hur beräknas demurrage och despatch?

10 00 Tidsbefraktning

Vad ska parterna komma överens om?

10 30 Förmiddagskaffe

11 00 Tidsbefraktning, fortsättning

12.15 Lunch

13 15 Grupparbete
Du har hyrt in ett fartyg under ett år för att sedan försöka frakta henne på resebasis. Flera incidenter kommer att inträffa som Du måste hantera. När gäller resecertepartiet? Och när tidscertepartiet? Kan båda gälla samtidigt?

15 00 Fika under grupparbetet

16 30 Kursutvärdering, diplomutdelning och info om ICS Tutorship

17 00 Kursen avslutas

Anmälan görs här.

Läs mer om samtliga kurser som vi planerar under hösten 2021.

Tillbaka